Chitosan krevetaChitosan tablety

Chitosan a cholesterol

Vysoké hodnoty cholesterolu sú hrozbou súčasnosti. Sú s nimi spojené kardiovaskulárne choroby ako ateroskleróza (kôrnatenie tepien), srdcový infarkt či cievna mozgová príhoda.
chitosan znižuje celkový cholesterol, LDL cholesterol a podporuje činnosť HDL cholesterolu. HDL, takzvaný „dobrý cholesterol“, má za úlohu odvádzať nadbytočný LDL, „zlý“ cholesterol, do pečene, odkiaľ bude vylúčený z tela. Ak nemáme v tele dostatok HDL cholesterolu, je odbúravanie LDL znížené. Ak zas máme LDL cholesterolu priveľa, HDL ho nestíha odvádzať. Je dôležité aby boli obidva typy v rovnováhe.

Názory vedcov sa síce líšia, ale štúdie stále častejšie potvrdzujú, že chitosan pomáha znižovať cholesterol, tým, že ho na seba v čreve naviaže spolu s inými lipidy a takto zabráni ich vstrebávaniu do krvi. Svedčí o tom aj štúdia Shimanskej univerzity medicíny, ktorej sa zúčastnilo 90 žien vo veku od 34 do 70 rokov s mierne až stredne zvýšeným cholesterolom.
84 z nich bolo náhodne rozdelených na 41, ktoré chitosan dostali a 43, ktoré dostali placebo.
Ponechali si svoje stravovacie návyky a dokumentovali typ a množstvo prijatého jedla.
Výsledky štúdie ukázali, že chitosan značne znížil celkovú hodnotu cholesterolu v porovnaní s placebom.
Iné štúdie dokazujú, že požívanie 1-4,5g chitosanu denne viac než 4 týždne môže znížiť hodnotu cholesterol o 6mg/dl.
Najväčšie zníženie cholesterolu bolo zaznamenané u osôb trpiacich obezitou, ktorí držali nízkokalorickú diétu (1000 – 1200 kalórií denne) spolu s užívaním chitosanu. Ich cholesterol sa takto znížil až o 25%.