Chitosan krevetaChitosan tablety

Upozornenia, interakcie a dávkovanie

Vo väčšine prípadov sa chitosan dobre znáša, je zdraviu prospešný a netoxický. Aplikuje sa perorálne, alebo priamo na pokožku.
Chitosan nie je vhodný pre ľudí s alergiou na morské plody, hlavne krevety, raky a kraby.
Medzi symptómy alergickej reakcie patrí žihľavka, vyrážky, dýchavičnosť, mravčenie v ústach alebo hrdle, dýchacie ťažkosti, bolesť žalúdka, hnačka, nevoľnosť alebo vracanie.
Taktiež sa môže objaviť anafylaktický šok. Opuch piet a zápästí je možným nežiaducim účinkom chitosanu, hlavne ak je sprevádzaný bolesťou hlavy.
Ak ste spozorovali niektoré z príznakov okamžite prestaňte chitosan užívať a čo najrýchlejšie vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

Ak beriete antikoagulanty (lieky proti zrážaniu krvi), ako warfarin, prehodnoťte užívanie chitosanu so svojim lekárom. Chitosan má totiž schopnosť krv rýchlejšie zrážať.

Chitosan tiež nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy a deti do 12 rokov, keďže pri jeho používaní môžete trpieť nedostatkom živín ako sú esenciálne mastné kyseliny (omega-3 a 6) či v tukoch rozpustné vitamíny.

Keďže niektoré z nežiaducich účinkov môžu byť spôsobené dávkovaním, odporúčame začať s menšími dávkami a sledovať možné nežiaduce účinky.

Pre najlepší efekt užívajte 1,35g chitosanu trikrát denne.